בהיותי רקדנית בטן ותיקה, על אף גילי הצעיר , פונות אליי הרבה רקדניות בטן מתחילות בשאלה : "כיצד אוכל להתחיל לשווק את עצמי?" . בימינו כבר לא מספיק להיות רק רקדנית בטן מקצועית ומלהיבה
בעידן האינטרנט, רקדנית בטן לא יכולה לסמוך על שיטת " מפה לאוזן" , על מנת לצבור לקוחות  עליה למתג את עצמה ולשווק עצמה במקומות הנכונים.
ראשית נתחיל עם המילה מיתוג , ננסה להבין מה משמעות המילה ולמה מיתוג הוא כל כך הכרחי לך כרקדנית בטן
משמעות המילה מותג הוא בעצם הנחת תג על המוצר שאותו משווקים, התג משמש לבידול המוצר מהמוצרים המתחרים.  הצורך העיקרי שלשמו ממתגים הוא לשם בידול ומיצוב .  כאשר מייצרים מותג מנסים לייצר הבדלים בין המתחרים השונים בשוק , על מנת שיבדילו בינך לבין רקדנית בטן אחרת עלייך לחשוב מהן התכונות  שיוכלו לשמש אותך בהרכיבך מותג: האם את רקדנית בטן עדינה , רקדנית בטן חצופה , רקדנית בטן שיודעת לשמח. כל אלה הן תכונות שיכולות לשמש אותך בחושבך על המיתוג האישי שלך.  כאשר ברצונך לחשוב על מיצוב עלייך לחשוב על תארים כדוגמאת : רקדנית הבטן של ישראל, רקדנית הבטן הטובה בארץ , הרקדנית בטן שלא יפסיקו לדבר עליה, רקדנית בטן מספר אחת וכו'... באם יצרת לעצמך מיתוג ומיצוב מוצלחים, הלקוח אשר מחפש רקדנית בטן לא יפספס את מודעתך.  מכך נובע כי על מנת להשיג בידול על המוצר להיות ממותג וממוצב בצורה שניתן יהיה להבדיל בינך לבין רקדניות בטן אחרות. 
כעת כאשר החלטת מהו המיתוג והמיצוב אליו את שואפת בתור רקדנית בטן ניגש ליישום.
 
דבר ראשון, צרי לעצמך לוגו. משמעות המילה לוגו היא סמליל . אלמנט גרפי אשר מכיל בתוכו את תמצית ההוויה , המיתוג והמיצוב שלך בתור רקדנית בטן . הלוגו יכול להכיל בתוכו מילה או צמד מילים ולעיתים להיות ללא שום כיתוב אלא רק איור. על הלוגו להיות ברור ותמציתי ללא עומס חזותי. אל לך לשכוח כי את הלוגו את מניחה על מכתבים , כרטיסי ביקור, קטעי וידאו בגדלים שונים ולעיתים אף בצבעים שונים  (בפקסים למשל הלוגו מאבד מצבעו )ולכן על הלוגו להיות נקי גרפית כך שגם בשחור לבן וגם בגודל קטן במיוחד ניתן יהיה לזהותו.  אך אל נא ממך רקדנית יקרה, אל תחשבי כי כאן תמה העבודה. הרי לוגו ללא קהל לא משרת שום מטרה . כעת עליך להתחיל לחפש כיצד לחשוף את המיתוג , המיצוב והלוגו בתוך השוק הגדול.
 
קודם כל עלייך לבנות אתר. המרכיבים החשובים ביותר מלבד לוגו  לאתר מוצלח של רקדנית בטן אשר מופיעה הם: תמונות, וידאו וטקסט.                                           על התמונות להיות תמונות רבות ככל האפשר מאירועים שונים : חתונות, ימי הולדת, מסיבות רווקות וכו'.. אם עדיין אין לך תמונות או וידאו כי עדיין לא התחלת להופיע , התחילי לאגור תמונות וקטעי וידאו, התנדבי להופיע בחינם באירועים של המשפחה ושל חברים , אמרי להם כי אומנם את מופיעה ללא תשלום כספי אך התמורה תהיה תמונות מהאירוע. סמכי עליי כי משפחתך וחברייך  יוקירו לך תודה על ההופעה וישמחו לארגן לך תמונות ווידאו מהאירוע, יכול להיות שהם אפילו יפתיעו אותך וישוחחו עם הצלם מבעוד מועד וייציינו בפניו כי באירוע מופיעה רקדנית בטן ועליו להתמקד בה ולצלם אותה יותר מהרגיל. 
 
שתפי את כל מכרייך בעובדה כי את רוצה להתחיל להופיע , מי יודע?! אולי במקרה הם יוכלו להעביר את שמך מפה לאוזן.
הופיעי במקומות רבים ככל האפשר , ככל שתופיעי ביותר מקומות תרויחי יותר, גם מההתנסות וגם מתוך ההיכרות עם אנשים רבים. אל תחששי להציע עצמך למסעדות ומקומות בילוי שאת אוהבת , משום שאם את אוהבת את מקומות הבילוי האלה את תאהבי גם את קהל הלקוחות שיגיעו משם.
תמיד תסתובבי עם מצלמה, לכל הופעה שאליה את הולכת להופיע הביאי מצלמה, כך תוכלי לתעד כל הופעה וכך להמשיך לאסוף חומרים לאתר המיוחל.
 
לכי למעצבת תלבושות לריקודי בטן, בקשי שתעצב לך תלבושת שתתאים לך ולטעם שלך.עשי בדיקה מזורזת באינטרנט או בין חברות מי הוא מעצב/ת התלבושות לרקדניות בטן שהן ממליצות לך. אני מעצבת את כל התלבושות שלי לעצמי וכמובן שאשמח לעצב גם לך, את מוזמנת להציץ בגלרית תלבושות לרקדניות בטן שלי .  אחרי שרכשת תלבושת, שימי אותה בהישג יד כך שגם אם תלכי לאירוע של חברים ויבקשו ממך בספונטניות לרקוד תמיד תוכלי לשלוף אותה. ההתחלה היא מאוד קשה, לכן כל הזדמנות להופעה כרקדנית בטן היא חשובה, וכל הזדמנות להופעה היא גם הזדמנות להשיג תמונות.
 
עצבי לך כרטיס ביקור שילווה אותך תמיד לכל מקום שאליו את הולכת.  לכי לבית דפוס שעליו את סומכת חפשי שם גרפיקאי שאת חושבת שמבין את הלך הרוח שלך , הביאי איתך כמה שיותר תמונות באיכות טובה, שבי עם הגרפיקאי שוחחי עימו וודאי שהוא מבין מה את רוצה לשדר למי שמקבל את הכרטיס ביקור שלך. שימי לב, ישנם הרבה גרפיקאים עם כוונה טובה,רמת שליטה גבוהה בתוכנות המחשב הגרפיות אך עם ידע מועט בעיצוב  לכן אל תתעצלי , חזרי הביתה ושאלי כמה שיותר אנשים מה דעתם על כרטיס הביקור שלך. אומנם עלות הייצור של כרטיסי הביקור היא לא גבוהה, אך אני יכולה להעיד שזה בזבוז משווע להדפיס אלפי כרטיסי ביקור ואז להשאירם בארון משום שהם לא מייצגים אותנו כהלכה.
אני יכולה להעיד על עצמי שלמרות שלמדתי עיצוב , בכל הנוגע לעיצוב הגרפי של דברים הנוגעים לי אני מעדיפה שמישהו אחר יבצע ויתן רעיונות, משום שהוא אובייקטיבי יותר.
בעבר כאשר עדיין הייתי בשילוב החיפושים אחרי המיתוג הנכון של עצמי כרקדנית בטן, פניתי לבית דפוס , באתי עם תמונות איכותיות רבות ונתתי לגרפיקאי יד חופשית.
כאשר יצאתי מבית הדפוס לא הייתי מרוצה, הרגשתי שהכרטיס לא שיקף את אישיותי, הכרטיס היה נראה לי קודר, וקדרות לא מאפיינת אותי כרקדנית בטן.
יומיים אחר כך הלכתי להעביר סדנאת ריקודי בטן למספר בנות. הגעתי ביום שישי בצהריים למסיבת בריכה בחצר, הופעתי מולן, הרקדתי אותן ושימחתי אותן מאוד.
בסוף המסיבה הן ביקשו ממני כרטיסי ביקור, הבאתי להן את הכרטיס החדש שבדיוק הוצאתי מבית הדפוס. אני לעולם לא אשכח את מבט האכזבה שעל פניהן.
הן אחזו בכרטיס ואמרו לי "איך יש לך כרטיס כל כך דרמתי וקודר , זה לא מתאים לך לאופי, את רקדנית בטן כל כך חייכנית ושמחה, למה אין את החיוך שלך על הכרטיס?" באותו יום חזרתי הביתה וטמנתי את כל החבילה בארון. חזרתי ביום ראשון לבית הדפוס והפעם מצוידת עם חברה, וכוונה מלאה לעצב כרטיס שישקף את רקדנית הבטן החייכנית והשמחה שאני.
 
אחרי שעיצבת כרטיס ביקור, קני לך נרתיק קטן שבתוכו תשימי את כרטיסי הביקור, העובדה שקנית ארנק לכרטיסי הביקור תגרום לך להסתובב איתם תמיד, כרטיסי ביקור זמינים בכל רגע הם הסממן הראשון לאדם אשר באמת מחויב למקצוע שלו, הרי אי אפשר לדעת מתי תפגשי אדם אשר בדיוק מחפש רקדנית בטן לאירוע .
 
ברגע שכבר יש לך תמונות, וידאו, כרטיס ביקור , התחילי בבנית אתר או בפרסום באינטרנט. ישנם הרבה אתרים באינטרנט אשר מפרסמים רקדניות בטן. חפשי היכן מפרסמות הרקדניות בטן אשר את יודעות שמצליחות ותבקשי מבעלי האתר גם לפרסם שם. כנראה יבקשו ממך תשלום, ולכן בחרי באתר אשר נותן לך תוצאות טובות ביחס לכסף אותו את משקיעה. כאשר רק התחלתי לפרסם לא התביישתי והתקשרתי לרקדניות בטן יותר ותיקות ממני כדי לשאול האם הן ממליצות לי על האתר שבו אני רוצה לפרסם. גם רקדניות הבטן הכי מצליחות הן בני אדם בדיוק כמוך, כל מי ששאלתי וביקשתי ממנה עצה תמיד עזרה לי וענתה לי בכנות , הרבה החלטות שגויות נחסכו ממני משום ששאלתי .
 
הדבר הכי חשוב!
כדי להגשים חלומות צריך להאמין בהם! אל תפחדי לחלום ולרצות לעבוד בתחום שמרגש אותך, זה אפשרי.
היי מי שאת והכל יסתדר.
 
בהצלחה
סטפניה
 
 
Comments